Direkte
Trafikk Sol
Fotball

Manchester United har brukt over 1,2 milliarder på å sparke managere siden Alex Ferguson

· 2 min lesing

Eddie Howe er Manchester Uniteds foretrukne kandidat til å erstatte Michael Carrick dersom han får sparken. Men en betydelig hindring allerede ha dukket opp.

Alle ventet at Michael Carrick ville få sparken timer etter det ydmykende 3–0-tapet mot Bournemouth søndag. Klubben har ennå ikke trykket på avtrekkeren, og 45-åringen ble mandag ettermiddag fotografert på vei inn til Carrington for å se Uniteds U21-lag møte Hull City i en lukket treningskamp.

Manchester United vil unngå nye kompensasjonsutbetalinger

Det kan se ut om om de har klart det vedrørende Michael Carrick. – Det går rykter om at de har lurt inn en såkalt «pauseknapp» i kontakten for å slippe fallskjerm.

Les på Sporten: Ble Michael Carrick lurt av Manchester United med en «pauseklausul»?

United ønsker å unngå å betale kompensasjon for å hente en ny manager, etter å ha brukt svimlende 97 millioner pund (litt over 1,2 milliarder kroner) bare på å sparke managere siden Sir Alex Ferguson forlot klubben i 2013. – Da hadde han ledet klubben i 1499 kamper.

Det største beløpet klubben har betalt for å løse en manager fra kontrakten, var de 19,6 millionene José Mourinho fikk fem måneder inn i en ny treårskontrakt i desember 2018.

For å sparke Carrick må United punge ut med ytterligere 12 millioner pund. Etter å ha signert en toårskontrakt verdt angivelig 6,5 millioner pund i året i mai, er englenderen bare fem måneder inn i avtalen – og har så langt tjent rundt 1,125 millioner pund.

Les: Ørjan Nyland tok godt vare på muligheten han har jobbet for