Direkte
Trafikk Sol
Eliteserien

Kjetil Rekdal og Geir Frigård trives veldig godt

· 4 min lesing

Det blir noen tøffe uker frem mot jul for Aalesund trenere Kjetil Rekdal og Geir Frigård i og med at klubben ligger på kvalikplass i Eliteserien. – Neste mulighet for å sanke poeng kommer på søndag borte mot Lillestrøm.

Kjetil Rekdal og Geir Frigård har signert nye avtaler med AaFK for de neste to årene. Trenerduoen blir med videre for å utvikle laget og bygge klubben videre.

Erik Botheim på ukens lag i Champions League: – En sterk spydspiss

Da Rekdal og Frigård kom til AaFK sommeren 2024, hadde laget ni poeng etter 14 kamper i OBOS-ligaen. En sterk høst løftet de oransje og blå til niendeplass – før opprykket tilbake til Eliteserien ble sikret året etter.

Nå er det klart at samarbeidet fortsetter.

– Vi trives veldig godt i AaFK. Det er en attraktiv klubb som vi prøver å bygge opp igjen. Vi har kommet et godt stykke på vei, fra bunnen av OBOS-ligaen til at vi klarte å berge plassen med bravur og rykket opp året etter, sier Rekdal til Aafk sine sider.

Liverpool må enten gi Rio Ngumoha ny kontrakt eller selge til Bayern München

Vil bygge videre på utviklingen

Sportssjef Oddbjørn Lie ser forlengelsene som et viktig steg i arbeidet med å utvikle AaFK videre.

– Kjetil og Geir kom inn da klubben sto i en svært krevende situasjon. Siden har vi berget plassen, rykket opp og utviklet spillere som har tatt store steg. De kjenner spillergruppen og klubben godt, og vi har tro på at de er de rette til å ta dette videre, sier Lie.

– Vi bygger en klubb som kan stå sterkere over tid. Med trenerne på plass får vi forutsigbarhet i arbeidet med neste sesong. Nå handler det om å samle kreftene og sikre plassen.

Ser mer å hente i spillergruppen

Returen til Eliteserien har bydd på tøffe utfordringer for en ung spillergruppe. Rekdal mener erfaringene fra årets sesong blir viktige i det videre arbeidet.

– Opprykket kom nesten litt for tidlig, og med en ung og uerfaren tropp på dette nivået har vi måttet betale en del lærepenger. Men vi har spilt denne sesongen med et attraktivt og offensivt lag og forsterket økonomien betraktelig. Vi har utviklet spillere som har tatt steget videre, sier han.

For Frigård er det motiverende å fortsette arbeidet med spillerne på treningsfeltet.

– Det er et voldsomt potensiale i denne gruppa. Vi har spillere som har tatt store steg, og flere som har mye mer inne. Det er givende å følge den utviklingen tett. Samtidig må vi bli jevnere og få mer igjen for det vi gjør bra. Det skal vi jobbe hardt for hver eneste dag, sier Frigård.

– Kjetil og jeg kjenner hverandre godt og utfordrer hverandre i hverdagen. Vi har gode diskusjoner, og sammen med resten av teamet skal vi gi spillerne best mulig hjelp til å lykkes. Vi har veldig lyst til å være med på fortsettelsen her.

Vil ha Sunnmøre med på laget

Med nye avtaler på plass er retningen videre avklart. Rekdal er tydelig på ambisjonene, samtidig som den nærmeste oppgaven er å sikre eliteseriespill også i 2027.

– Uansett hva som skjer denne sesongen, fortsetter kontinuiteten. Det er ikke overraskende at vi har måttet kjempe for hvert poeng denne sesongen, men vi har gjort det på en offensiv måte. Det blir nok enten akkurat godt nok eller akkurat ikke godt nok i år. Rykker vi ned, skal vi rett opp igjen – og klarer vi å holde oss, skal vi ta nye steg neste år.

Han håper hele regionen vil stille opp i sesonginnspurten.

– Jeg håper Ålesund og Sunnmøre vil være med oss i kampen om fornyet kontrakt i Eliteserien 2027. Det blir knalltøft i hver kamp, men vi kan klare dette sammen!