
I vinter var den skotske storklubben frempå med et bud på 7 millioner pund for Kasper Høgh, men Bodø/Glimt som hadde et historisk løp i Champions League ville ikke selge og deres danske målmaskin ville ikke dra.
Bodø/Glimt som har bukt tid for å komme i gang denne sesongen i Eliteserien, men de er likevel med i gullkampen. – Suksessen gjør det vanskelig for enhver spiller å dra videre og klubbens sterke økonomi gjør at de ikke har det travelt med å selge.
Les: Andreas Schjelderup er verdt like mye som Anthony Gordon
Bodø/Glimt har satt ny økonomisk rekord med over 800 millioner kroner i omsetning i 2025. Klubbens suksess i Europa League og Champions League har bidratt med over en halv milliard i inntekt. Til tross for økte lønnskostnader, forventes et overskudd på over 150 millioner kroner.
De regjerende seriemestrene i Skottland skal/må forsterke denne sesongen, Heart ledet nesten helt til målstreken og bare tap i siste runde, sammen med Celtic seier tippet resultatet i «riktig» retning.
Celtic gjenopplever interessen for sitt januarmål og ser på Kasper Høgh som et signaturkjøp
Celtic på nytt tent på interessen for Kasper Høgh – med tanke på et sommerkjøp. Klubben var svært keen på å sikre seg dansken allerede i januar, men Bodø/Glimts fyrverkeri i Champions League tvang Martin O’Neill til å nøye seg med Tomas Cvancara og Junior Adamu på lån fra henholdsvis Borussia Mönchengladbach og Freiburg.
Verken Cvancara eller Adamu satte imidlertid varige spor, og ingen av dem sikret seg en permanent kontrakt på Parkhead. Kelechi Iheanacho har takket ja til Bursaspor og takket nei til Celtic, samtidig som den misfornøyde Daizen Maeda trolig forsvinner – noe som vil etterlate et ytterligere tomrom i angrepet. Camilo Duran er hentet inn fra Qarabağ, men colombianeren sees først og fremst som en direkte erstatter for Maeda, gitt hans fleksibilitet og arbeidskapasitet over hele frontlinjen.
Fra danske ungdomsrekker til norsk stjernestatus
Den 25 år gamle danske landslagsspilleren startet reisen i Vorup og Randers’ ungdomsavdelinger, før han slo igjennom på førstelaget til Randers. Han hadde et kort lånopphold hos Valur på Island, men ble senere solgt til Hobro i den danske 1. divisjon. Toppklubben AaB hentet ham seks måneder senere, før de lot ham dra videre til norske Stabæk.
Det var hos Bodø/Glimt at Høgh virkelig blomstret. Klubben betalte 700.000 euro for å sikre seg signaturen hans før 2024-sesongen – og det har vist seg å være en bragd. Så langt har han nettet 54 mål og levert 22 målgivende pasninger på 103 kamper for «Superlaget». Skotske medier melder at Bodø/Glimt skal ha priset ham til over 7 millioner pund, men kjenninger på Aspmyra forteller interessen for å selge er lunken og at det kreves mer. – Trolig mer enn det Celtic er villige til å betale.
Et signaturkjøp Celtic virkelig trenger
Glasgow World melder at Celtic må virkelig åpne lommeboken i sommer – frustrasjonen over manglende overgangsaktivitet har vokst blant supporterne. Et ambisiøst trekk for den danske spissen vil utvilsomt dempe kritikken, selv om mesterne trenger langt mer enn én forsterkning for å heve nivået.
Til tross for at Celtic tok «den nasjonale double», har O’Neill gjentatte ganger understreket at han trenger støtte fra styret. Utenom Duran har han foreløpig Callum Osmand og Johnny Kenny i stallen – men interessen for Kenny fra klubber sør for grensen kan gjøre at Celtic plutselig står tynt bemannet i angrepet. Osmand, som viste glimt av klasse i en sesong preget av skader, forventes å få mer spilletid framover. Men å sikre seg en bevist målscorer av Høghs kaliber vil være et tydelig signal – spesielt etter et par skuffende overgangsvinduer.
Høgh er høyt verdsatt for sin fysiske tilstedeværelse, sin evne til å kombinere med medspillere og sin avslutningsteknikk inne i boksen. Han passer perfekt som targetspiss i O’Neills 4-2-3-1-system. Med Høgh på topp kan Duran brukes ute på kanten. Nå gjenstår det å se om Celtic klarer å enes med nordmennene i tide.
Inés García Santos dumpet kjæresten i det sekundet Lamine Yamal sendte en DM








