
Carlo Ancelotti regnes som en av verdens desidert beste trenere. Søndag skulle han opp mot Ståle Solbakken. Med seg i troppen hadde Ancelotti en skadet Neymar, spilleren som hele Brasil krevde måtte få billett i VM. Dette var verdensstjernen som skulle ta sine siste økter for Brasil og være med å lede hele laget til tittel. Ancelotti «slapp løs» Neymar mot Norge.
Hele MetStadium vibrerte da Neymar ble byttet inn i 8.-delsfinalen mot Norge med ca. tretti minutter igjen av kampen. Det brasilianske ikonet skulle vise disse jyplingene fra nord hvilken nasjon som er størst i VM-historien. Det endte med å bli Neymars siste VM-kamp ever. Det siste legenden med 80 scoringer og 130 kamper i den brasilianske drakta fikk oppleve, var en rappkjefta, norsk keeper uten kamptrening.
LES: Norsk midtbanespiller klar for Aston Villa – hun gleder seg stort
Det var noe befriende å se Neymar gå mot straffemerket i det 90.+ 10. minutt på 2-0 til Norge, Dette skulle være brasilanerens store mesterskap, der han kommer inn og redder Brasil med noen minutters magi. Det ble også scoring på straffen, men opptakten til 2-1 scoringen til Neymar forteller alt om hvor lite Norge er i VM som fotballturister.
LES: Rio de Janeiro avis: Frankrike fortsatt VM favoritter – Norge inn blant topp fem
For på flytende spansk, hamrer vår mann på streken, Ørjan Nyland, den ene verbale salven etter den andre mot Neymar. Responsen var underholdende. Neymar svarte med samme styrke, mens han gjorde seg klar til straffen. En norsk keeper, med puslete 630 minutter på kamparenaen i 2025/26-sesongen, fikk selveste Neymar til å bli mektig irritert. Det endte med scoring, der reaksjonen til Neymar var som at han hadde vunnet den største kampen. Brasilianeren fortalte i klartekst til Nyland hvem som vant, mens «vår mann» smilte og lo.
Bare det at en norsk keeper har pondusen i en 8.-delsfinale i VM, og ser det som helt naturlig å hamre løs med spanske gloser mot verdensstjernen Neymar, da har Norge kommet langt på landslagsarenaen. Det hører med til historien at Neymar vil huske Nyland som keeperen som bidro sterkt til å sendte Brasil ut av VM med sine fantastiske redninger.
Alt om VM-kampene på livesporten
Les på F7: Lettere for England å møte Brasil enn Norge
England neste!








